• Vyhotovujete ve Vaší optice multifokální brýle?

Ano. Tento typ brýlí je nejčastější korekční pomůckou středního věku. Vidění na všechny vzdálenosti je prvořadým cílem při návrhu řešení pro Vaše oči. Náš odborný personál Vám doporučí nejvhodnější typ pro Váš konkrétní požadavek.

  • Jsem krátkozraká 6 dioptrií a toužím nosit sluneční brýle. Jaké mám možnosti ?

V dnešní době není problém zhotovit dioptrické brýlové sluneční čočky v estetických ztenčených materiálech do většiny kvalitních slunečních obrub a samozřejmě do klasických obrub z naší nabídky.

  • Mám astigmatismus a uvažuji o kontaktních čočkách.

Astigmatismus můžeme korigovat jak brýlovými čočkami tak kontaktními čočkami. Tento produkt již vyrábí většina významných výrobců kontaktních čoček pro různé druhy užití .

  • Slyšel jsem, že je možné v kontaktních čočkách i spát.

Ano. Byl objeven materiál na výrobu kontaktních čoček, který je vysoce prostupný pro kyslík oproti dříve vyráběným materiálům. V kontaktních čočkách z tohoto materiálu je možné spát. Vzhledem k vedlejším vlivům na oko jsou nečastější 6-ti denní, k dispozici jsou však i pro měsíční nepřetržité nošení . Tyto kontaktní čočky můžete mít v oku maximálně 6 dní a nocí (příp. 1 měsíc), poté je nutné tuto kontaktní čočku vyjmout z oka a vyměnit za novou.

  • Jaké jsou výhody plastových skel oproti obyčejným skleněným?

Obojí má své výhody i nevýhody. Výhoda plastových skel spočívá zejména v jejich nízké hmotnosti (cca 50% váhy skla), nerozbitnosti a tedy i bezpečnosti. Díky kvalitním tvrdícím vrstvám nejsou tak choulostivé na poškrabání, jako byly dříve. V současné době existují dokonce skla ze speciálních materiálů, u kterých výrobce zaručuje doživotní záruku na rozbití. Celosvětový trend je ústup od skleněných čoček k plastovým.

  • Co je to antireflexní úprava a k čemu je dobrá?

Antireflexní úprava je povrchová úprava brýlového skla nebo plastu, která zaručuje lepší propustnost světla. Pohled přes skla vybavené antireflexem je jasnější a kontrastnější. Antireflexní úpravu doporučujeme do všech brýlí, na jakékoli použití. Nejvíce ji však oceníte při jízdě autem nebo při práci u počítače.

  • Které brýle vydrží hrubé zacházení?

Žádné. Brýle jsou, jako jiné výrobky, více a méně kvalitní. Jejich kvalita je vyjádřena do jisté míry cenou. Avšak i ty nejkvalitnější vyžadují určitý způsob manipulace a při nedodržení zásad správného zacházení, nebudou sloužit správně a dlouho. Každý zákazník, který si u nás brýle pořizuje , dostane současně návod na použití brýlí a ústní poučení, jak s brýlemi správně zacházet a čeho se vyvarovat, aby brýle plnily správně svůj účel.

  • Jsou samozabarvovací skla vhodná na řízení auta?

Jelikož přes skla automobilu neprochází UV záření,  zabarvení skel se u většiny zabarvovacích čoček nemá čím aktivovat. Za optimálních podmínek dojde k zabarvení na 20% a u některých až 50%, což však nemusí být dostatečné. Samozabarvovací plastová skla jsou však vynikajícím řešením tehdy, pokud nechcete nebo nemůžete během dne neustále přehazovat čiré a sluneční brýle (při rekreačním sportu, pobytu v přírodě, procházce po městě, práci na zahrádce apod).

  • Může se nošením brýlí zrak dále zhoršovat?

Nošením brýlí se správně změřenou a zvolenou korekcí se zrak zhoršit nemůže. Změny dioptrických hodnot jsou dány geneticky, nebo fyziologicky. Ke zhoršování zraku může dojít např.tehdy, když se přes brýle určené na čtení díváte na větší vzdálenosti – například na televizi nebo monitor počítače, který je umístěný dále než 60 cm. Na každou vzdálenost je potřeba mít jinou dioptrickou hodnotu skel. Ideálním řešením v tomto případě jsou multifokální skla.

  • Mám předepsány brýle na dálku. Je nutné je používat stále, nebo jen příležitostně?

Pokud situace nevyžaduje ostré vidění a Vám není nepříjemné vidět trochu rozmazaně, brýle používat dle vlastního uvážení nemusíte. To však neplatí hlavně při řízení auta, zejména za šera nebo v noci !

  • Uvažuji o pořízení multifokálních brýlí a mám zároveň obavu, zda si na ně zvyknu.

Multifokální brýlové čočky nahrazují celkem troje brýle: Na dálku, na střední vzdálenost a na blízko. Jejich správné používání vyžaduje jistou dobu zácviku, a tato doba se může značně lišit. Bývá to od několika hodin až po 6 týdnů. Základními předpoklady dokonalé funkce multifokálních skel jsou:

  • správné stanovení dioptrických hodnot na dálku a na čtení
  • přesné vyměření a centrace polohy středů skel
  • správné posazení a přizpůsobení brýlí na obličeji
  • pořízení kvalitních skel se širokým koridorem od osvědčených výrobců

Pokud jsou tyto předpoklady splněny, bude se Vám na nové multifokální brýle zvykat dobře a rychle. S výběrem vhodného typu multifokálního skla Vám rádi pomůžeme.

  • Jaké jsou nejlepší sluneční brýle pro řidiče?

Velmi kvalitní zobrazení nabízejí polarizační skla. Jsou vyrobena tak, aby se Vám neleskla vodorovná plocha (silnice, kapota, pal.deska auta). Navíc nezkreslují signální barvy semaforu a současně zvýrazňují kontrasty. Pro řidiče s oční vadou na dálku nabízíme zhotovení dioptrických brýlí s polarizačními skly. V současné době nabízíme jako nejlepší sluneční brýle pro řidiče značku Serengeti.

  • Jaký je postup při pořízení kontaktních čoček?

Pokud jste se rozhodli pořídit si kontaktní čočky, je potřeba nás navštívit a domluvit si termín aplikace. Termín lze samozřejmě domluvit i telefonicky. Tato první aplikace trvá v průměru hodinu a půl a skládá se ze vstupního vyšetření, které zahrnuje důkladnou prohlídku předního segmentu oka, změření hodnot zakřivení a průměru rohovky a stanovení správných dioptrických hodnot pro korekci zrakové vady. Následuje výběr vhodné kontaktní čočky a její aplikace. Zájemce o kontaktní čočky je pečlivě zacvičen a důkladně poučen o způsobech aplikace a používání dané kontaktní čočky.

  • Kolik vlastně stojí kontaktní čočky?

Záleží na tom, jakým způsobem hodláte kontaktní čočky používat. Zda jako každodenní náhradu brýlí, nebo jako příležitostný doplněk. Nejrozšířenější typ kontaktních čoček – měsíční (30 použití)- stojí při každodenním používání cca 2.000,- Kč na půl roku. K ceně je nutno přičíst i náklady na desinfekční roztok. Pro občasné nošení například na sport cca 2x týdně je cenově výhodnější pořídit si denní čočky.

  • Pracuji celý den u počítače, mohu používat kontaktní čočky?

Práce na počítači není kontraindikací pro kontaktní čočky. Je však nutné počítat s rizikem „suchého oka“, které vzniká nižší frekvencí mrkání, při soustředěném pohledu do monitoru. Je to obdobné jako při sledování TV. Pokud by Vás při práci s PC začaly pálit oči, použijte oční zvlhčovací kapky vhodné pro kontaktní čočky. Efekt suchého oka může být také umocněn pobytem v klimatizovaném prostředí.

  • V řidičském průkazu mám poznámku „brýle nutné“. Jak prokážu kontaktní čočky v případě kontroly policií?

Při aplikaci kontaktních čoček od nás dostanete kartičku, která prokazuje, že používáte kontaktní čočky.

  • Smím při nošení kontaktních čoček používat make-up?

Nejprve si nasaďte kontaktní čočky, poté nanášejte make-up. Při odličování nejdříve čočky vyjměte a potom odličujte. Dbejte zvýšené pečlivosti při čištění čoček před uložením do pouzdra.

  • Jak je to s nošením kontaktních čoček, když jsem alergik?

Můžete používat kontaktní čočky. V době, kdy u vás dochází k alergické reakci (doba květu určitých rostlin), je nutné počítat se zvýšenou citlivostí oka na přítomnost kontaktní čočky.

  • Lze použít kontaktní čočky na plavání nebo potápění v moři?

Kontaktní čočky by neměly přijít do styku s přírodní vodou. Je zde riziko zanesení kontaktní čočky bakteriemi, nebo prvoky, ve vodě se vyskytujícími. V případě nutnosti použití kontaktních čoček na plavání a potápění použijte ochranné plavecké brýle nebo potápěčskou masku. S kontaktními čočkami nelze otevírat oči pod vodou, hrozí odplavení čočky z povrchu oka. Do vody používejte vždy výhradně jednodenní kontaktní čočky, které co nejdříve po ukončení plavání z oka vyjměte!

  • Které kontaktní čočky jsou nejlepší?

Nelze jednoznačně říci, které jsou obecně nejlepší. Každému nositeli mohou vyhovovat jiné. Volba správných kontaktních čoček se proto provádí až po zjištění parametrů Vaší rohovky a konzultaci, jakým způsobem a v jakém prostředí budou čočky používány.

  • Ke konci dne mě začíná kontaktní čočka v oku dráždit. Čím je to způsobeno a co lze proti tomu dělat?

Měkké kontaktní čočky obsahují určité procento vody. Vlivem prostředí, či složení slz část vodné složky během nošení ztrácí, což se projeví nepříjemným pocitem suchého oka. Tento nepříjemný pocit snadno odstraníte použitím zvlhčujících kapek přímo do oka s kontaktní čočkou.