Kvalitní a módní brýle patří k modernímu člověku dnešní doby. Jejich hlavní funcí ale i nadále zůstává bezchybné a pohodlné vidění. Za všech okolností.

Dětské brýle

To, že vaše dítě potřebuje dioptrické brýle, zjistíte u očního lékaře. Některé oční vady jsou dědičné, jiné se mohou objevit během školní docházky. S výběrem pohodlných, slušivých a finančně dostupných brýlí vám rádi poradíme.

Dioptrické brýle

Při výběru dioptrických brýlí u dětí musíme dbát hlavně na bezpečnost, lehkost a pohodlnost.
Úlohou dětských brýlí je především správná korekce zraku. Proto brýle musí dobře sedět. Je nutné najít takový model, který odpovídá anatomii dětské hlavy, proto nesmí být moc velký. Správným řešením je lehká, stabilní, elastická obruba vyrobená z nealergického materiálu.
Vyšší bezpečnost zajistíme tím, že do obruby vsadíme plastové nebo polykarbonátové brýlové čočky, které jsou lehčí a nerozbitné. Nedoporučujeme minerální brýlové čočky, protože i tvrzené se mohou roztříštit, a tím poranit obličej.
Správné brýle pro Vaše dítě Vám nejlépe pomohou vybrat oční optici. Zdravotní pojišťovna přispívá na dětské brýle, výši příspěvku Vám sdělí podle platného číselníku v oční optice.

Sluneční brýle

Sluneční brýle jsou výrazným módním doplňkem, který vlastní dnes téměř každý. Přesto je o jejich vlastnostech a účincích zveřejňováno velmi málo informací. Sluneční brýle chrání oči před oslněním a před velmi škodlivým UV zářením.
Lidské oči se dokáží přizpůsobit rozdílné intenzitě světla. Je-li však prostředí příliš světlé, dojde k oslnění a oko přestává rozeznávat okolí. Oslnění oka lze snížit pomocí slunečních brýlových čoček s dostatečnou světelnou ochranou.
Sluneční brýlové čočky musí chránit zrak nejen před oslněním, ale i před velmi škodlivým krátkovlnným ultrafialovým zářením (UV zářením).
Značení slunečních brýlí

Označení slunečních brýlí etiketou UV 400 znamená, že sluneční brýlové čočky pohlcují UV záření.
Sluneční brýle označené CE odpovídají normám Evropské unie.

Dále dělíme sluneční brýlové čočky podle stupně protisluneční ochrany do pěti kategorií:

Kategorie 0: bezbarvý nebo velmi světlý filtr (propustnost viditelného záření 80-100%)
Kategorie 1: světlý filtr (propustnost viditelného záření 43-80%)
Kategorie 2: středně tmavý filtr (propustnost viditelného záření 18-43%)
Kategorie 3: velmi tmavý filtr (propustnost viditelného záření 8-18%)
Kategorie 4: velmi tmavý filtr (propustnost viditelného záření 3-8%)

Kategorie 3 a 4 nejsou vhodné pro řízení motorových vozidel.

Sluneční brýle stejně jako korekční brýle musí obsahovat perfektně zabroušené brýlové čočky. Jsou stejně vhodné čočky plastové i minerální. Kvalitní brýlové čočky nesmí vykazovat žádné mechanické poškození nebo jiné vady materiálu. Při pozorování předmětů přes tyto brýlové čočky nesmí docházet k deformaci vnímaného tvaru. Brýlové čočky pro řidiče nesmí zkreslovat barvy. Nejméně zkreslují barvy: hnědá, šedá a zelená. Přes takové sluneční brýlové čočky vnímá člověk téměř originální odstíny barev.
Sportovní sluneční brýle

Nejdůležitějším faktorem je UV filtr. Pro sport jsou vhodnější plastové brýlové čočky, neboť jsou lehčí a nehrozí poranění oka při rozbití brýlové čočky. Neméně důležitá je pružnost a odolnost obruby proti rozbití. Pro zimní sporty v zasněžených krajinách, kde se odráží 90% světla, jsou vhodné brýlové čočky s vysokým stupněm zabarvení (kategorie 3 a 4).
Péče o sluneční brýle

Váš oční optik Vám nabídne vhodné prostředky k čištění Vašich slunečních brýlí. Při čištění používejte nejjemnější čistící prostředky.
Uchovávání slunečních brýlí

Nejvhodnějším místem pro uchovávání slunečních brýlí je pevné pouzdro. Vaše brýle mohou též poškodit teploty vyšší než 55 °C. To se může stát např. v létě, uložíte-li brýle na palubní desku automobilu.
Sluneční brýle jsou tedy nejen kosmetickým doplňkem, ale také ochrannou pomůckou, která brání poškození Vašeho zraku před negativními účinky slunečního záření.
Výhodou slunečních brýlí zakoupených v naší oční optice je:

vysoká kvalita
dvouletá záruka
opravitelnost a přizpůsobitelnost
možnost výměny brýlových čoček (při poškrábání…)
do vybraných modelů umíme zhotovit dioptrické brýlové sluneční čočky
nabízíme sportovní sluneční brýle s možností dioptrického klipu
široká nabídka různých značek a různých cenových kategorií
značky: SERENGETI, MEXX, RODENSTOCK, ELLE, ESPRIT,HIS…

Máte-li zájem o kvalitní sluneční brýle, pak se těšíme na Vaši návštěvu, při které Vám s výběrem nejvhodnějších slunečních brýlí rádi poradíme.
UV FILTR

UV filtr se nachází v materiálu brýlové čočky a je naprosto nezávislý na stupni tónováni. Sluneční brýle, které pouze tlumí viditelné světlo a neobsahují UV filtr, poškozují oko, protože vyřazují z funkce přirozený ochranný mechanismus oka. Bez tmavé brýlové čočky by totiž oko na světelné podmínky reagovalo zúžením zornice a přivíráním víček.
Všeobecně platí, že plastové brýlové čočky mají lepší UV absorpci než minerální čočky.

Sportovní brýle

Běžní cyklisté

Při výběru brýlí byste měli mít na paměti, že je důležité, abyste je uměli i správně používat. Zejména volba správného odstínu skla je důležitá, protože jízda s příliš tmavými skly v podvečer se může stát nebezpečnou, stejně tak jako volba čirých, či žlutých skel do prudkého slunce. Za tímto účelem dělají někteří výrobci speciální obruby, ve kterých lze skla vyměňovat a jedny obruby tak lze během několika sekund předělat z tmavých na světlé.
Pokud hovoříme o „sklech“, je dobré říci, že především z důvodu bezpečnosti jsou u sportovních brýlí výhradně použity plasty. Levnější brýle jsou vybaveny zpravidla základními plastovými zorníky, dražší modely pak využívají pevnější a odolnější polykarbonát. Vše je pochopitelně opatřeno UV filtrem a většina značkových brýlí využívá i dalších povrchových úprav zornic, které zvyšují jejich odolnost proti otěru.
Tvar brýlí

Co se týče tvaru, zde se designérům prakticky žádné meze nekladou. Hledí se především na ergonomii a na to, aby zorník co nejlépe ochránil oči jednak před hmyzem a jinými nečistotami, kterých se při jízdě na kole ve vzduchu pohybuje nemálo, a jednak před sluncem a větrem. Proto je tvar brýlí většinou přizpůsoben obličeji a více či méně kopíruje čelní oblouk hlavy.
Které jsou NEJ

Jednou z nejpoužívanějších značek na světě zabývajících se speciální produkcí brýlí pro cyklistiku je firma Bollé, která jako jedna z prvních přišla s patentovanou ergonomickou „geometrií“ brýlí a zornic. Tyto brýle vozí mnoho špičkových závodníků všech disciplín včetně našich nejlepších bikerů. Několik patentů, renomovaná značka a téměř ideální ergonomie se odráží v o něco vyšší ceně.
Dioptrické korekce

Velkou skupinu cyklistů tvoří lidé, kteří jsou odkázáni na dioptrickou korekci svého zraku a i v běžném životě používají brýle. Technika 21. století je již vyspělá a tak se i v tomto směru nabízí poměrně velká škála možností.
Ne každý používá kontaktní čočky a pro takovéto případy se vyrábějí speciální dioptrické klipy. Na nose tak má dotyčný vlastně dvoje skla, dioptrické, které jsou zpravidla umístěny v menších nasazovacích obrubách blíže k obličeji a ochranné, které bývají výklopné a jsou umístěny před dioptrickými obrubami. Při koupi takovýchto brýlí je již nutné navštívit optika, který musí na zakázku zhotovit dioptrická skla. Obecně pak platí jedno základní pravidlo. Ať kupujete jakékoliv brýle, měli byste si je nejprve důkladně vyzkoušet a teprve poté až zjistíte, že vám dobře sedí a že vám vyhovuje jejich tvar, uvažovat o jejich nákupu.

Potápěčské brýle

Na objednávku nabízíme různé modely potápěčských brýlí (i s bočními skly pro panoramatický pohled). Do všech modelů je možné umístit vaši dioptrickou korekci. Potápěčské brýle vám rádi objednáme k vyzkoušení.

Plavecké brýle

Na objednávku nabízíme plavecké brýle s možností dioptrické korekce přesně pro vaše oči. Všechny čočky plaveckých brýlí jsou vyrobeny z pevného polykarbonátu se 100% UV ochranou a jsou opatřeny úpravou proti zamlžování. Nosník a pásek okolo hlavy jsou nastavitelné. Plavecké brýle vám rádi objednáme k vyzkoušení.

Kde se poradit

Porada s odborníky ve specializovaných optických prodejnách se vyplatí. Dotázat se můžete nejlépe při osobní návštěvě v naší optice nebo e-mailem na adrese optika@vidum.cz

V naší nabídce máme pro Vás připravenou pestrou škálu brýlových čoček. Můžete si vybrat čočky dioptrické nebo bez dioptrií, protisluneční i ochranné. Brýlové čočky nabízíme převážně z plastu, v odůvodněných případech minerální nebo polykarbonátové. Můžete si vybrat brýlové čočky samozabarvovací i trvale zabarvené. Našimi dodavateli jsou především firmy Rodenstock, Zeiss, Hoya a Nikon. Výběr korekčních brýlových čoček závisí na druhu oční vady a na konkrétních požadavcích a představách uživatele brýlí. Jiné vlastnosti požaduje sportovec, jiné ten, kdo nosí brýle jako módní doplněk, a jiné ten, pro koho jsou brýle nutné po celý den. Pro toho, kdo celodenně potřebuje korekci na všechny vzdálenosti, jsou vhodné multifokální čočky. Při pracovní činnosti s počítačem a v místnosti vůbec, kdy je preferována pracovní vzdálenost, jsou výborným řešením tzv. pracovní skla,se kterými vidíte od 40 cm až do1,5 m. Pro sport a do vrtaných brýlí jsou výborné polykarbonátové čočky a nově z materiálu PNX, které jsou prakticky nezničitelné a přitom lehčí a tenčí než běžné plastové čočky. Naprostou samozřejmostí jsou dnes antireflexní vrstvy, které umožňují takřka 100% propustnost brýlových čoček a tím i čisté nerušené vidění bez rušivých odrazů na obou stranách brýlové čočky. Všechny otázky na toto téma Vám rádi individuálně zodpovíme v naší optice.
Brýlové čočky

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/vidum.cz/vidum.cz/wp-includes/shortcodes.php on line 665

Jsou využívány zvláště v tzv. plusových dioptriích – mají plošší design a kvalitnější zobrazovací vlastnosti.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/vidum.cz/vidum.cz/wp-includes/shortcodes.php on line 665

Doporučujeme při vyšších mínusových i plusových dioptriích. U mínusových skel docílíme menší okrajové tloušťky a u plusových docílíme ztenčení ve středu čočky.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/vidum.cz/vidum.cz/wp-includes/shortcodes.php on line 665

Jsou určeny ke korekci presbyopie (při jiné korekci do dálky než do blízka). Jsou vyráběny v minerálním i plastovém provedení. S těmito skly vidíte ostře do dálky a do blízka. Novinkou jsou čočky atLast ! s dioptriemi blízko i na střední vzdálenost, které jsou určeny na práci s počítačem a všude tam, kde potřebujete vidět na všechny blízké vzdálenosti od 30 cm do 1,5 m.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/vidum.cz/vidum.cz/wp-includes/shortcodes.php on line 665

Jsou určeny pro vidění na všechny vzdálenosti. Rovněž jsou nabízeny jak plastové, tak minerální a navíc nově i v polykarbonátovém provedení. Na těchto sklech není patrný žádný přechod, tudíž mají estetičtější vzhled nežli bifokální skla. Dioptrický přechod je plynulý a zaručuje ostrý obraz na všechny vzdálenosti.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/vidum.cz/vidum.cz/wp-includes/shortcodes.php on line 665

Jsou jedinečné svými vlastnostmi: jsou odolné proti nárazu, pružnější než běžná plastová čočka, jsou tenčí i lehčí. Navíc jsou opatřeny kvalitním tvrzením, antireflexní a hydrofóbní úpravou, takže jsou odolné i proti oděru. Doporučujeme je zvláště do brýlí bez obrub, kde je větší riziko zlomení plastových čoček . Dáváme na ně doživotní záruku proti prasknutí!


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/vidum.cz/vidum.cz/wp-includes/shortcodes.php on line 665

Jsou nejmodernější variantou samozabarvovacích plastových čoček. Uvnitř v místnosti jsou čočky Transitions výjimečně čiré se zůstatkovým zabarvením max 5%, na slunci dosahují zabarvení jako sluneční brýle kategorie 3, což znamená intenzitu zabarvení 85 %. Navíc po přechodu ze slunce do tmavého prostředí zvýšený kontrast těchto čoček umožní jasné a komfortní vidění.

Samozabarvovací čočky
Uvnitř v mistnosti jsou samozabarvovací brýlové čočky Transitions VI tak čiré, že nikdo ani nepředpokládá, že pravě Vy nosíte samozabarvovací plastové čočky Transitions.

Venku na jasném slunečním světle se zabarví až k nerozeznání od slunečních brýlí (kategorie CEN 3).

Čočky rychle reagují a přizpůsobují se změnám světelných podmínek. Vždy propustí právě takové množství světla, které Vám umožní komfortní vidění, díky kterému si ani neuvědomíte, že nosíte brýle.

Můžete si vybrat mezi brýlovými čočkami Transitions zabarvujícími se do šeda nebo do hněda. Brýlové čočky Transitions lze použít do jakéhokoliv rámečku pro každodenní celodenní nošení. V kombinaci s technologií DriveWear jsou ideální volbou pro řidiče.

Samozabarvovací brýlové čočky Transitions jsou vhodné jako každodenní řešení pro optimalizaci a uchování Vašeho zdravého vidění pro budoucnost.
Přesvědčte se, co samozabarvovací čočky Transitions pro Vás dělají.

Chraní Váš zrak
UV zaření může časem poškodit Váš zrak. Samozabarvovací brýlové čočky Transitions Vám pomáhají chránit Váš zrak tím, že 100% blokují nebezpečné UV záření - celý den, každý den.
Optimalizují kvalitu vidění
Příliš mnoho nebo příliš málo světla snižuje kontrast. Samozabarvovací brýlové čočky Transitions Vám pomáhají vidět jasněji tím, že zvyšují kontrast vidění za všech světelných podmínek.
Zvýšení komfortu vidění
Oslnění snižuje kvalitu Vašeho vidění, způsobuje mhouření očí a jejich únavu. Samozabarvovací brýlové čočky Transitions efektivně snižují oslnění a ve spojení s antireflexní vrstvou minimalizují rušivé nežádoucí odrazy.
Čím lépe uvidíte, tím lépe se budete cítit.
Chrání Vaše oči před slunečním zářením stejně jako Vy chráníte svou pokožku
Každý potřebuje ochranu před škodlivým UV zářením, což je důvod proč byste měli Vy a Vaše rodina pečlivě vybírat ty pravé brýlové čočky pro každodenní užití.
Dětské oči jsou nejcitlivější. Děti tráví mnoho času venku a jejich nitrooční čočka, která je ``propustnější`` než u dospělých, umožňuje větší negativní působení UV záření na sítnici.

Centrace brýlových čoček
Tomuto úkonu věnujeme maximální pozornost, neboť na něm závisí následná kvalita vidění a zraková pohoda.
V případě nepřesné centrace může uživatel brýlí pociťovat únavu a bolesti očí, táhnutí oka, bolesti hlavy apod.

Vyměření optických středů brýlových čoček provádíme pomocí nejmodernějšího digitálního přístroje firmy Zeiss, se kterým můžeme dosáhnout přesnosti centrace až 0,1 mm. Tyto hodnoty jsou velmi důležité hlavně u multifokálních skel, kde je pro optimální vidění potřeba maximální přesnosti centrace.
Tento přístroj také měří vzdálenost budoucí korekční čočky od oka a zohledňuje různou vzdálenost středů zornic vůči kořenu nosu, na kterém budou posazeny brýlové obruby. Přesné vyměření a následná zraková pohoda souvisí s konceptem firmy Zeiss `` Relaxed Vision Center``, který v naší optice propagujeme.

Důležitou částí celého procesu je přesné zabroušení Vašich čoček do vybrané obruby. Tato část je velmi náročná a její vykonání může ovlivnit konečný výsledek. Špatně zabroušená brýlová čočka může vést k Vaší nespokojenosti. Jsme si vědomi tohoto úskalí, a proto používáme nejmodernější vybavení, abychom Vaše brýle zhotovili na nejvyšší úrovni.