Jestliže si chcete vybrat své první kontaktní čočky nebo vás zaujal jiný model, než aktuálně nosíte, je vždy třeba nové kontaktní čočky vyzkoušet u očního odborníka na kontaktní čočky – optometristy.                         Barevné KČ AO_COLORS_2

Co od kontaktních čoček očekávat?


Doba výměny

Co je důležité pro výběr kontaktních čoček podle doby výměny:

  • rozhodněte se, zda chcete čočky nosit každý den nebo jen nárazově
  • pro zdravé nošení je důležitá nejen častá výměna čoček, ale také jejich propustnost pro kyslík
  • pro pohodlí do konce dne jsou zásadní obsah vody a zvlhčující složky

 

Nejhygieničtější a zároveň nejsnazší na údržbu jsou jednodenní kontaktní čočky. K jejich údržbě nepotřebujete žádné další doplňky, jednoduše čočky ráno nasadíte a večer vyhodíte. Za tak krátkou dobu nošení se na nich nestačí vytvořit usazeniny nebo bakteriální zárodky, pro oči jsou nejzdravější volbou. Ideální jsou pro nárazové používání, jako je např. sport, kulturní akce nebo dovolená. Při používání čoček s delší výměnou samozřejmě můžete nosit také čočky denní – pokud tedy na dovolenou upřednostňujete jednodenní čočky, zeptejte se na jejich vyzkoušení vašeho optometristy. Výborné jsou pak pro nositele s citlivýma očima nebo pro alergiky.

Další možností jsou 2 týdenní kontaktní čočky, které mohou být další dobrou volbou pro citlivější jedince, alergiky, nositele s vyšší náchylností k hromadění usazenin, co chtějí nosit čočky zdravě a zároveň každý den.

Měsíční kontaktní čočky bývají nejvýhodnější, co se týče financí. Moderní silikon-hydrogelové materiály posledních generací již dokážou očím poskytnout dostatek kyslíku pro zdraví a zvlhčení pro pohodlí. Existují mezi nimi modely, které je možné nosit kontinuálně, neboli celý měsíc bez vyjmutí přes den i noc – ovšem jen po schválení optometristou.


Materiál

Co je důležité pro výběr kontaktních čoček podle materiálu:

  • každý model kontaktních čoček je vyroben z jiného materiálu, jakýkoliv další model (i když je od stejného výrobce nebo má stejné zakřivení) je tedy potřeba vyzkoušet při vyšetření u optometristy
  • materiál určuje základní vlastnosti čočky, orientujte se hlavně podle propustnosti pro kyslík
  • obecně jsou pro zdravé nošení ideálnější silikon-hydrogelové materiály

Propustnost pro kyslík

Čím je propustnost pro kyslík vyšší, tím více může oko přirozeně dýchat a vyživovat rohovku. Při dlouhodobém nošení kontaktních čoček s nízkou propustností pro kyslík hrozí několik nepříjemných komplikací. Při zkoušce nových kontaktních čoček se svého optometristy vždy ptejte na propustnost pro kyslík.

  • uvědomte si, že vyšší propustností pro kyslík udržujete svůj zrak zdravější

Jak kontaktní čočky vyzkoušet?

Pro vyzkoušení kontaktních čoček se objednejte do aplikačního střediska nebo optiky s kvalifikovaným optometristou.

Zkušební pár kontaktních čoček vám poskytne optometrista po pár krátkých a nenáročných vyšetřeních, vybere ty nejvhodnější čočky pro vás podle a prakticky jejich vhodnost prověří ihned po jejich nasazení a pak také při následné kontrole.

Nikdy nezkoušejte kontaktní čočky od příbuzného nebo kamaráda!
Každý zájemce o kontaktní čočky má specifické oči, které potřebují jinou péči a čočky. Co vyhovuje jinému, nemusí vyhovovat vám.
Nikdy nezkoušejte čočky bez vyšetření speciálními přístroji.
Pokud vám kdokoliv nabízí zkušební pár čoček bez vyšetření, riskuje tím zdraví vašich očí.