Sluneční brýle jsou výrazným módním doplňkem, který vlastní dnes téměř každý. Přesto je o jejich vlastnostech a účincích zveřejňováno velmi málo informací. Sluneční brýle chrání oči před oslněním a před velmi škodlivým UV zářením. Lidské oči se dokáží přizpůsobit rozdílné intenzitě světla. Je-li však prostředí příliš světlé, dojde k oslnění a oko přestává rozeznávat okolí. Oslnění oka lze snížit pomocí slunečních brýlových čoček s dostatečnou světelnou ochranou.
Sluneční brýlové čočky musí chránit zrak nejen před oslněním, ale i před velmi škodlivým krátkovlnným ultrafialovým zářením (UV zářením).


sunglasses_GQ_30Aug13_pr_b_642x390 – kopie

Značení slunečních brýlí

Označení slunečních brýlí etiketou UV 400 znamená, že sluneční brýlové čočky pohlcují UV záření.
Sluneční brýle označené CE odpovídají normám Evropské unie.

Dále dělíme sluneční brýlové čočky podle stupně protisluneční ochrany do pěti kategorií:

 • Kategorie 0: bezbarvý nebo velmi světlý filtr (propustnost viditelného záření 80-100%)
 • Kategorie 1: světlý filtr (propustnost viditelného záření 43-80%)
 • Kategorie 2: středně tmavý filtr (propustnost viditelného záření 18-43%)
 • Kategorie 3: velmi tmavý filtr (propustnost viditelného záření 8-18%)
 • Kategorie 4: velmi tmavý filtr (propustnost viditelného záření 3-8%)Kategorie 3 a 4 nejsou vhodné pro řízení motorových vozidel.

Sluneční brýle stejně jako korekční brýle musí obsahovat perfektně zabroušené brýlové čočky. Jsou stejně vhodné čočky plastové i minerální. Kvalitní brýlové čočky nesmí vykazovat žádné mechanické poškození nebo jiné vady materiálu. Při pozorování předmětů přes tyto brýlové čočky nesmí docházet k deformaci vnímaného tvaru. Brýlové čočky pro řidiče nesmí zkreslovat barvy. Nejméně zkreslují barvy: hnědá, šedá a zelená. Přes takové sluneční brýlové čočky vnímá člověk téměř originální odstíny barev.


Sportovní sluneční brýle

Nejdůležitějším faktorem je UV filtr. Pro sport jsou vhodnější plastové brýlové čočky, neboť jsou lehčí a nehrozí poranění oka při rozbití brýlové čočky. Neméně důležitá je pružnost a odolnost obruby proti rozbití. Pro zimní sporty v zasněžených krajinách, kde se odráží 90% světla, jsou vhodné brýlové čočky s vysokým stupněm zabarvení (kategorie 3 a 4).


Péče o sluneční brýle

Váš oční optik Vám nabídne vhodné prostředky k čištění Vašich slunečních brýlí. Při čištění používejte nejjemnější čistící prostředky.


Uchovávání slunečních brýlí

Nejvhodnějším místem pro uchovávání slunečních brýlí je pevné pouzdro. Vaše brýle mohou též poškodit teploty vyšší než 55 °C. To se může stát např. v létě, uložíte-li brýle na palubní desku automobilu.
Sluneční brýle jsou tedy nejen kosmetickým doplňkem, ale také ochrannou pomůckou, která brání poškození Vašeho zraku před negativními účinky slunečního záření.


Výhodou slunečních brýlí zakoupených v naší oční optice je:

 • vysoká kvalita
 • dvouletá záruka
 • opravitelnost a přizpůsobitelnost
 • možnost výměny brýlových čoček (při poškrábání…)
 • do vybraných modelů umíme zhotovit dioptrické brýlové sluneční čočky
 • nabízíme sportovní sluneční brýle s možností dioptrického klipu
 • široká nabídka různých značek a různých cenových kategorií
 • značky: SERENGETI, MEXX, RODENSTOCK, ELLE, ESPRIT, SPY…

Máte-li zájem o kvalitní sluneční brýle, pak se těšíme na Vaši návštěvu, při které Vám s výběrem nejvhodnějších slunečních brýlí rádi poradíme.


UV FILTR

UV filtr se nachází v materiálu brýlové čočky a je naprosto nezávislý na stupni tónováni. Sluneční brýle, které pouze tlumí viditelné světlo a neobsahují UV filtr, poškozují oko, protože vyřazují z funkce přirozený ochranný mechanismus oka. Bez tmavé brýlové čočky by totiž oko na světelné podmínky reagovalo zúžením zornice a přivíráním víček.
Všeobecně platí, že plastové brýlové čočky mají lepší UV absorpci než minerální čočky.

Sluneční brýle Serengeti!
Stali jsme se stali výhradními regionálními prodejci světově nejlepších slunečních brýlí pro řidiče Serengeti. V nabídce máme jako jediní největší kolekci v kraji. Vybrat si můžete až z 50 modelů ! Více informací v odkaze SLUNEČNÍ BRÝLE SERENGETI nebo při Vaší osobní návštěvě. Přijďte a vyzkoušejte… !
Více o brýlích Serengeti